Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Odwodnienie@flikr.com/Seattle Municipal Archives
Odwodnienie to stan chorobowy, który jest wynikiem utraty wody i elektrolitów przez organizm. Te ostatnie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego skutkiem odwodnienia jest zachwianie jego równowagi wodno-elektrolitowej. W związku z tym odwodnienie to bardzo niebezpieczny stan, szczególnie u dzieci, gdyż u nich utrata płynów w organizmie następuje znacznie szybciej niż u dorosłych. Odwodnienie najczęściej kojarzy się z upałami, jednak do utraty wody przez organizm może dojść także zimą lub w wyniku różnych chorób. Potrzebujemy dziennie około 2,5 litra wody i im młodszy organizm tym zapotrzebowanie na wodę jest większe. Już przy 2% ubytku wody pojawiają się pierwsze objawy odwodnienia.
Nieleczone odwodnienie może prowadzić do śmierci. Organizm ludzki może przeżyć bez wody zaledwie ok.4-7 dni, dlatego niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie tego stanu i uzupełnienie niedoboru.
Pierwszy sygnał ostrzegawczy to:
Jeśli po pierwszych objawach nie dojdzie do uzupełnienia braku wody nastąpi:
Następnie dochodzi do:
Leczenie polega na uzupełnianiu niedoborów wody w organizmie. Należy jednak pamiętać, aby niedoborów płynu nie uzupełniać zbyt gwałtownie. W poważniejszych przypadkach, konieczne może być dożylne podawanie glukozy, natomiast w sytuacji skrajnej pacjenta umieszczany w szpitalu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.06.18 06:03
staram sie aby pil jak najwiecej ;)
Stokrotka 2016.06.16 16:01
Trzeba tego pilnować i częściej a po troszeczku przepajać dziecko, starsze szybciej się upomni choć czasem się zabiega..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.